Lokacije defibrilatorjev
Kaj je nenadni zastoj srca in kakšna je prva pomoč ob nenadnem zastoju srca ?
V primeru nenadnega zastoja srca o življenju in smrti odloča takojšnje nudenje prve pomoči prizadetemu. V Sloveniji se vsak dan srce ustavi približno petim ljudem. Največkrat se to zgodi zunaj zdravstvenih ustanov, torej doma, na delovnem mestu ali kakem javnem mestu in je zgolj od pravočasnega ukrepanja naključnih očividcev odvisno, ali bo prizadeti preživel in kakšno bo njegovo življenje po dogodku. Če se človeku ustavi srce in mu nihče ne pomaga, umre v približno 10-tih minutah, na možganih pa se pričnejo nepopravljive okvare že po nekaj minutah. Pri zastoju srca je znanje temeljnih postopkov oživljanja (TPO) neprecenljivo, saj lahko s tem znanjem srce, ki je v zastoju vnovič poženemo in ga z uporabo avtomatskega zunanjega defibrilatorja (AED) tudi povrnemo v normalni ritem. Zato je tudi pomembno pogosto obnavljanje znanja temeljnih postopkov oživljanja z uporabo AED, da v primeru srčnega zastoja odločneje pristopimo in hitro izvedemo vse potrebne postopke.
Kakšna naprava je avtomatski zunanji defibrilator in kje ga lahko dobimo/najdemo v moji občini?
Avtomatski eksterni defibrilator (AED) je prenosna elektronska naprava, ki je sposobna zaznati zastoj srca pri človeku. S pomočjo električnega sunka pa lahko srce ponovno požene in s tem reši življenje. Sestavljen je iz ohišja z baterijo, iz katerega izhajata dve nalepki – elektrodi. Elektrodi namestimo na sprednjo steno prsnega koša, sprožimo električni sunek in omogočimo normalno bitje srca. Ker deluje avtomatično z njim ne moremo škoditi bolniku, saj naprava sama zaznava, kdaj je potrebno oddati električni sunek. Odvisno od modela lahko na ohišju najdemo največ 2 gumba (za vklop in proženje električnega sunka), zvočnik (preko katerega nam aparat daje glasovna navodila v slovenskem jeziku) ter pri nekaterih ekran, kjer se navodila tudi izpišejo.
Osnovni napotki
Pri človeku, ki se je zgrudil na tla, najprej preverimo, če diha, in sicer tako, da k obrazu bolnika prislonimo uho in lice, da slišimo, čutimo, z očmi pa gledamo, če se prsni koš dviga. Če bolnik diha, ga damo v položaj za nezavestnega, če ne diha, takoj pokličemo pomoč na 112.
Navodila za uporabo
- Odstranimo oblačila na prsnem košu
- Prižgemo defibrilator in sledimo navodilom:
- Pritrdimo nalepke na bolnikove prsi
- Počakamo da AED izvede analizo
- Pritisk gumba za izvedbo električega sunka
http://www.zd-slovenskekonjice.si/images/dokumenti/temeljni-postopki-ozivljanja-defibrilator.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=BVbJDaV-K_o
Lokacije defibrilatorjev
Seznam defibrilatorjev v vseh treh občinah
http://www.zd-slovenskekonjice.si/images/dokumenti/Ovestila/javno_dostopni_defibrilatorji_2022-2.pdf